No matching guides or teas. Try a tea name or a shorter search.
Tea Guide
Choose between Dianhong, Keemun, smoky or unsmoked Lapsang, and Jin Jun Mei without paying for a name alone.
Choose the cup before the nameFor a round, malty or honey-like starting point, try Dianhong from Yunnan. Keemun is another direction, often described with floral, fruity and malty notes. Zheng Shan Xiao Zhong may be smoky or unsmoked: ask which version you are buying. Jin Jun Mei is a bud-focused style worth sampling when you are curious, rather than a compulsory upgrade.A first order you can finishChoose two small packs: one Dianhong and one Keemun, or replace the second with an unsmoked small-leaf black tea. Around 25 grams of each allows several sessions. If smoke appeals to you, add a smaller smoky sample before ordering a full pouch. You do not need four expensive teas to discover a useful direction.Three ways to use your budgetFor everyday drinking, buy a modest pack of a style you already like. For comparison, spend the same amount across two or three samples. For a special purchase, try a small Jin Jun Mei or origin-specific lot after comparing ordinary black teas. These are spending choices, not universal price grades: include shipping and compare the same net weight.Ask about smoke, origin and the batchBefore paying, ask whether the tea is smoked, where it was made, when it was produced, and whether anything was added. For a costly origin claim, ask for the specific locality rather than accepting a romantic mountain description. Golden buds and a premium-looking pouch cannot establish where the tea grew.What is worth paying extra for?A larger sample selection, clear batch information and a flavor you enjoy can justify spending more. All-bud picking and a famous name do not automatically make a better everyday cup. Do not use gold color, a particular aroma or a low price alone to declare tea genuine or fake. If a seller cannot explain a substantial premium, choose a simpler sample.Compare twice, then buy moreUse the same mug, measured leaf amount and brewing method for each sample. Try a second session before deciding; an overlong steep can make an otherwise pleasant tea harsh. Record which cup you would want tomorrow. Keep the winning tea sealed, away from light, moisture and strong smells, and order a quantity you can comfortably finish.
Tea Guide
Start with small samples, choose the flavor you want and ask about age and storage before buying a cake.
Pick a direction: lively or mellowSheng, or raw pu-erh, can be fresh, floral and brisk when young; age and storage can change it considerably. Shou, or ripe pu-erh, undergoes pile fermentation and commonly offers a darker, smoother, earthy direction. Liu Bao is a separate dark-tea tradition from Guangxi, not another name for pu-erh. None of these names guarantees a particular flavor.Buy sessions before buying a cakeChoose a small ripe sample, a young raw sample and, if available, a Liu Bao sample. A 20–25 gram portion can support several small-vessel sessions, depending on your recipe. A whole 357 gram cake is a commitment when you have not tasted the batch. Loose tea and small compressed portions are also reasonable first purchases.Spend on comparison before prestigeUse your first budget to compare styles. For your next order, buy a larger pack of the sample you finished happily. Reserve a third, optional budget for an aged or named-origin sample. Calculate the delivered cost per gram and per session; a costly tiny sample and a cheap large cake answer different questions. No mountain-name price chart can tell you which cup you will enjoy.Ask three dates and storage questionsAsk for the leaf harvest year, the pressing or packing year, and how the tea was stored. For ripe tea, ask about production and when the batch became available. For Liu Bao, ask the maker or seller to describe the processing style. A wrapper date may describe packaging rather than leaf harvest; keep the answer with your tasting notes.Treat age and tree stories as buying questionsAncient-tree, old-bush and famous-village labels can add a large premium. Ask what information supports the particular batch, then taste a sample. Leaf size, wrapper design and a dark infusion cannot establish tree age or a production year. Blending is a normal way to make a consistent tea and is not automatically an inferior choice.Choose a pleasant sample and keep it cleanFollow the sample’s brewing directions and compare it over more than one session. A tea you actively dislike is not a necessary training stage. Keep tea away from dampness and strong odors; do not deliberately wet it to create age. Visible mold or a persistently unpleasant smell is a reason to stop and contact the seller, rather than a reason to rinse repeatedly.
Tea Guide
Shop for Longjing, Biluochun and Anji Bai Cha with a small first order and useful questions about the harvest.
Choose a style you want to drinkLongjing is a useful starting point for toasted, nutty notes. Biluochun offers another direction, often described as delicate, fresh and fragrant. Anji Bai Cha is a green tea despite the word white in its name; the processing category matters more than the literal translation. Start with the flavor description instead of a famous-tea ranking.Ask which harvest you are buyingLook for the harvest year and, when available, a picking or production period. Check whether the listing refers to the current batch rather than leaving last season’s text in place. Freshness also depends on storage and packaging. A current-year label does not compensate for tea that has sat open in heat and humidity.Compare early picking with an everyday lotMingqian means picked before Qingming; it describes timing, not a universal quality grade. Earlier lots may cost more because supply and labor differ. Try an early lot beside a later spring lot if that distinction interests you. Paying less for a later harvest is a sensible everyday choice when you prefer its flavor.Be specific about origin claimsFor Longjing, ask for the actual producing area and whether the seller is claiming West Lake origin. A Longjing-style leaf shape cannot settle that question. For Biluochun, ask whether the product is from the Dongting area or another origin. For Anji Bai Cha, ask the producing locality and batch details. Buy a clearly described product instead of treating a low price as proof of fraud.A first order and a simple budgetBuy one or two 25–50 gram packs rather than a large seasonal stockpile. An everyday lot, a comparison sample and an optional famous-origin sample are three useful spending levels. Compare the delivered cost and the amount you will actually finish; there is no single dollar-per-gram threshold that authenticates green tea. Extra-fast international shipping is not automatically necessary.Keep it fresh and judge a fair cupFollow the seller’s brewing method before judging bitterness. Use a shorter steep or cooler water if the cup is harsh, then taste again. Store tea tightly sealed away from light, moisture and odors. If you refrigerate a sealed pack, let it reach room temperature before opening to limit condensation; choose small packs that you can finish while the aroma appeals to you.
Tea Guide
Compare buds and leaves, choose loose tea or a cake, and avoid making age the only reason to buy.
Four names, several enjoyable directionsSilver Needle is bud-focused. White Peony combines buds and leaves. Gong Mei and Shou Mei are leafier styles with their own character; they are not simply failed versions of Silver Needle. Picking, cultivar, processing and storage all affect the cup. Use these names to build a comparison, rather than a ladder you must climb.Start with loose tea if convenience mattersLoose White Peony or Shou Mei avoids the extra task of separating a cake. If you choose a cake, ask whether the seller offers a pre-separated sample. A dense portion can open differently from loose leaves, so follow the batch’s instructions. You do not need a large cake or a boiling setup to begin drinking white tea.Build a small comparison orderTry a modest leafier sample, a White Peony sample and, if the budget allows, a small Silver Needle sample. This compares styles without implying that the most expensive cup must win. For a later purchase, choose a larger pack of your favorite or a separate aged sample. Include shipping in your calculation and allow enough leaf for more than one session.Ask harvest, pressing and storage separatelyFor a cake, ask when the leaves were harvested and when they were pressed. Ask how the tea was stored and whether the lot contains leaves from more than one harvest. A printed year needs an explanation. Darker leaves, a vintage-looking wrapper or a high price cannot establish the age of the tea inside.Choose age for flavor, not a health promiseFresh and aged white tea can both be enjoyable. The saying about tea becoming medicine after three years is not a reason to buy a health treatment. Nor does a forum rule combining age and price prove that an individual cake is fake. If a costly year claim matters to you, request batch information and taste a sample before committing.Give a subtle tea a fair second sessionSilver Needle may seem light when too little leaf is used or the infusion is very short. Follow the product recipe, then adjust one variable at a time. Compare aroma, sweetness, texture and which tea you would drink again. Keep white tea dry and away from odors; home storage is not a guaranteed improvement project, and visible mold is not a desirable aging feature.
Tea Guide
Find your way through Tieguanyin, Wuyi rock tea, Dan Cong and Taiwanese oolong by taste and brewing effort.
Tieguanyin: ask for the roast styleLight-style Tieguanyin is a starting point for fresh floral flavors; roasted Tieguanyin offers a warmer direction. The name alone does not tell you which version is in the packet. Ask about roast, batch and origin, then try small packs side by side. Strong floral aroma is not by itself proof of either exceptional quality or added flavoring.Wuyi rock tea: variety and roast firstDa Hong Pao, Rou Gui, Shui Xian and Lao Cong Shui Xian are useful names to explore, but a roast description makes shopping easier. Ask whether the tea is lighter or more heavily roasted and whether it is a blend. A Da Hong Pao blend can be a deliberate, enjoyable product. A prestigious rock-area or old-bush claim is not something you can verify by judging roast intensity alone.Dan Cong: choose an aroma you likeFeng Huang Dan Cong covers many fragrant styles; Ya Shi Xiang is one familiar name. Ask the seller for the aroma style, roast and a workable first recipe. These teas can become harsh when brewed too strongly or left too long. Do not assume an evocative aroma name means the named flower or other ingredient has been added; check ingredients when that matters to you.Taiwan: a region is not the whole recipeWen Shan Bao Zhong offers a lightly processed floral direction. Dong Ding can be sold in different roast styles; Alishan is an origin name. Jin Xuan names a cultivar and can have a creamy character, while products labeled milk oolong may also be flavored. Oriental Beauty offers another, often honeyed direction. Ask about cultivar, roast, harvest and ingredients rather than relying on high-mountain or competition labels alone.A first order with three clear contrastsChoose one light rolled oolong, one roasted oolong and, if you enjoy exploring, a small fragrant Dan Cong sample. If you dislike roast, compare two light styles instead. Spend the first budget on contrasts, the second on more of your favorite, and an optional third on a special lot. No universal price or number of infusions authenticates an oolong.Match the tea to your brewing routineAsk for instructions for your mug, strainer or small pot. A pre-portioned packet designed for a small gongfu vessel may be too much for a long mug infusion. Compare samples more than once before judging them. Keep tea sealed and away from odors; for a refrigerated sealed pack, let it warm before opening to reduce condensation. Buy for the routine you will actually keep.
Tea Guide
Explore Jun Shan Yin Zhen, Meng Ding Huang Ya and Huo Shan Huang Ya, and ask how the tea was yellowed.
Yellow tea is a processing categoryThe distinctive step is yellowing, commonly called men huang: warm, moist leaves are held under controlled conditions during processing. It changes the leaves and the resulting flavor. A pale yellow cup alone does not identify the category; green, white and other teas can also produce a yellowish infusion.Three names to recognizeJun Shan Yin Zhen is a needle-like yellow tea associated with Hunan. Meng Ding Huang Ya comes from Sichuan, and Huo Shan Huang Ya from Anhui. White tea called Bai Hao Yin Zhen is a different product despite sharing the Silver Needle translation. Ask for both the full tea name and processing description when a listing is unclear.Ask the seller about yellowingAsk: does this batch include a yellowing stage, and how does the maker describe its flavor? The detail is useful because production styles and market descriptions differ. You do not need a temperature-and-hours formula to shop, and a seller’s answer is not something a photograph can independently verify. Prefer a clear explanation over a famous-name claim alone.Start with one small sampleChoose an available Meng Ding Huang Ya or another clearly described yellow-tea sample. Compare it with a green tea you know using each tea’s recommended method. Look for the difference you enjoy rather than trying to pass an authenticity exam. A mild or green-like cup is a tasting observation, not conclusive proof of a missing processing step.Budget for availability, not a fixed grade ladderFor a first order, keep the quantity small. For a comparison order, add a second maker or yellow-tea style. Save a rare bud-focused lot for an optional later purchase. Availability and shipping can dominate the final cost; this guide does not invent a universal price range for a small, unevenly stocked category. Check the delivered total before paying.Keep the first purchase straightforwardAsk the harvest year, producing area, net weight and brewing instructions. Skip expensive tribute, earliest-picking or scarcity stories until you know what you like. Store tea sealed, dry and away from light and odors; buy a quantity you can finish while its aroma is enjoyable. You can appreciate yellow tea without needing to rank it above green tea.
Tea Guide
Understand flower scenting, compare pearls and loose tea, and choose a first sample without chasing scenting counts.
Flower scenting and added flavor are different choicesTraditional jasmine scenting brings tea and fresh flowers together so the leaves absorb fragrance, with flowers removed during processing. Other products use added flavoring. These are different product descriptions, not something you can reliably sort by sniffing a packet. Ask how the tea was scented and whether flavoring was added.Pearls are a shape, not a quality guaranteeJasmine pearls are rolled leaves that open in water; loose-leaf jasmine tea is another convenient option. A pearl is not a standard one-gram dose: size and density vary. Weigh the first portion or follow the packet recipe instead of counting an assumed number of pearls. Choose the form that works with your mug or strainer.Read the label and ask about the base teaCheck the declared ingredients, the underlying tea type and the production or scenting batch. Jasmine tea often uses a green-tea base, but other bases exist. Removed flowers may not remain as a visible ingredient in the finished leaves, so a tea-only ingredient list does not independently prove or disprove flower scenting. Ask the seller when the description leaves you unsure.Scenting counts do not decide the winnerRepeated scenting is a labor-intensive process, but a number such as seven or nine scentings is not a complete quality score. Freshness, flowers, base tea and handling matter too. Dried petals in the packet are not a dependable measure of the process. A strong first infusion followed by weaker ones does not prove added flavoring; leaf quantity and brewing also affect aroma.Build an affordable first comparisonOrder small samples from two clearly described batches, choosing pearls or loose tea as you prefer. Put everyday quantities, comparison samples and a special lot into separate spending decisions. Compare the delivered cost per gram rather than a very cheap trial pack against a large pouch. A high scenting count alone is not a reason to stretch your budget.Taste flowers and tea togetherFollow the packet’s brewing directions and remove the leaves when the cup suits you. If the tea becomes bitter or heavy, shorten the steep before deciding the batch is poor. Notice whether you enjoy both the fragrance and the underlying tea over a second session. Keep the winning sample tightly sealed, away from light, moisture and odors, and buy a quantity you will finish.
Tea Guide
Understand the headlines, check the bag material and choose a simple brewing option without panic.
Start with the bag materialA pyramid shape does not tell you what a bag is made from. Some mesh bags use nylon or PET; others use plant-derived PLA. Paper-looking bags may have a polymer sealing component. Check the manufacturer’s material description, including the seam, rather than guessing from appearance.Why the enormous numbers need contextA widely shared 2019 study reported billions of particles after extracting plastic tea bags in hot water. That number is not a measurement of every tea bag on sale. In its August 2025 assessment, Germany’s BfR challenged the preparation and counting method: drying an extract can make dissolved substances look like particles.What newer research addsA 2024 UAB study examined material released from selected bags and its interaction with cultured intestinal cells. A cell experiment is not a study of disease in people drinking tea. Results from different materials and counting methods should not be combined into one universal number per cup.Does this mean tea bags cause illness?These studies do not establish that your usual tea bag causes cancer or another illness. BfR’s 2025 assessment does not expect health impairment on the basis of current knowledge, while noting gaps in a complete assessment. Neither a frightening headline nor a plastic-free label can give a personal health prediction.Ask the maker one useful questionAsk: what materials are in the bag and its heat seal? Compostable and plastic-free describe different things; a plant-derived polymer is still a polymer. If the answer is unclear and you prefer to avoid a disposable brewing bag, choose loose leaves and a reusable stainless-steel basket instead. No home burn test is needed.Make the switch with your usual mugUse a heat-safe mug, a roomy strainer and a small tea sample. Follow the product’s brewing instructions and lift out the leaves when the cup tastes right. Start with one tea you already enjoy; you do not need a complete gongfu set or a large purchase to change the container you brew in.
Tea Guide
When a short rinse helps compressed tea, when to skip it, and why rinsing is not a safety test.
A rinse is a brewing choiceRinsing means briefly wetting the leaves and discarding that liquid before the first drinkable infusion. It can help loosen a compressed portion or begin opening tightly rolled leaves. It is common in some gongfu routines, but it is not a required first step for every tea.Compressed pu-erh: loosen first, then decideSeparate a small portion carefully so hot water can reach the leaves. If the maker suggests a quick rinse, wet the portion and drain it fully. Follow the tea’s instructions rather than repeatedly washing it. A dense piece may need a short rest after wetting before the next infusion reaches its center.Rolled or roasted oolong: optionalA brief rinse is one way to start a small-vessel session, especially with tightly rolled leaves. You can also keep the first infusion and let the opening happen in the cup. Try both approaches with the same tea and vessel, then keep the one whose first cup you enjoy.Green, white and black tea: start without oneFor a first mug, skipping a rinse is a useful default unless the product instructions say otherwise. You keep the earliest aroma and have fewer steps to manage. White tea cakes are a different practical case from loose buds and leaves: compression, rather than the category name alone, affects how they open.What a rinse cannot promiseA quick splash cannot certify that pesticides, microbes or unwanted substances have been removed. It is also not a dependable way to make tea caffeine-free. If the product smells wrong, shows mold or has questionable storage, choose another tea rather than trying to rescue it with more rinses.Try a small comparisonKeep the leaf amount, vessel and water the same. Brew one portion without rinsing and another with a brief rinse, following the tea’s instructions. Compare the first cup’s aroma, strength and drying sensation. This answers the useful question: does that extra step improve this tea for you?
Tea Guide
Choose a routine for shared hot water, a fridge or tea prepared at home, with a short desk-friendly kit.
First question: where will the water come from?Check whether you have drinking water, shared hot water and a fridge. Then check workplace rules for electrical appliances. Choose a routine that fits those facilities; a temperature-controlled kettle is not necessary for every tea, and carrying one is not the only solution.Shared hot water: mug and basketBring a heat-safe mug, a basket strainer and one small tea container. Follow the sample’s instructions, steep at the available water temperature and remove the leaves. If the water is cooler than expected, try a different tea or adjust one variable rather than leaving every cup to steep all afternoon.Fridge available: prepare cold brewMake a small refrigerated pitcher at home or in an appropriate workplace fridge. Start with our cold-brew guide, use clean equipment and keep the drink refrigerated. Strain it before carrying it to your desk. This works well when you have no hot water and prefer a cold drink.No brewing facilities: brew at homeBrew the tea at home, remove the leaves and carry the finished drink in a bottle designed for that temperature. Check the lid and seal before packing it beside a laptop. A flask holding finished tea is easier to control than one with leaves continuing to steep during the commute.If you like leaves in the cupGrandpa-style brewing keeps leaves in a cup and tops up the water as you drink. Use a small amount and leave room for them to open. If the cup becomes too strong, strain it rather than forcing the method. A separate basket is usually easier when interruptions make timing unpredictable.Keep the desk routine easy to cleanSet the wet strainer on a small dish, empty leaves into the appropriate waste bin and rinse the equipment after use. Keep tea away from coffee grounds and strong food odors. Buy one sample at a time until you know which routine you can repeat on a busy workday.
Tea Guide
Pack for a hotel, train or day outdoors: start with a mug and strainer, then add only what the trip needs.
Pack around the water, not the tea trayBefore choosing a kit, work out where you can get drinking water and whether you need hot or cold tea. A hotel room, train seat and walking trail have different space and cleanup constraints. Carrying a beautiful set is less useful than being able to fill, pour and wash it.Minimal kit: use what you ownA suitable mug or bottle, a basket strainer, a small sealed tea container and a bag for the wet strainer cover most short trips. Keep dry tea separate from toiletries. Pack a sample with clear instructions so you do not have to estimate an unfamiliar leaf amount in a busy place.Three example spending plansThink of $15, $30 and $60 as planning budgets, not current shop quotations. At the first level, fill the gap in your existing mug kit. At the next, prioritize a reliable bottle and protective pouch. With more room, add a small brewing vessel only if you will use it. Include delivery costs.A small gongfu kit for a settled stopIf you have a table and time, a small gaiwan, one drinking cup and a padded pouch can be enough. A sharing pitcher is useful for several drinkers but optional for one. Test the grip and pour at home with cool water; do not learn to handle hot ceramic on a moving train.Choose materials for the tripPorcelain is easy to inspect and clean but needs padding. Glass lets you see the leaves but can be fragile. Stainless steel is convenient for transport. Titanium is light, yet a metal vessel can become hot to hold; material alone does not guarantee an easy pour or better tea.Test the packed kit onceMake a cup using only what you plan to carry. Check leaking, drips, heat handling, cleanup and where damp equipment will go. For flights and border crossings, check the current carrier and destination rules for liquids, appliances and plant products. Replace a forgotten accessory with a simpler method rather than expanding the kit again.
Tea Guide
Check the seller, materials, workmanship and return terms without treating stamps or photographs as authentication.
First, decide whether you need clayIf you are still comparing many kinds of tea, a glazed porcelain gaiwan or basket in a mug is a straightforward starting point. You can see and clean the surface easily. Buy a clay pot because its size and handling fit a routine you already enjoy, rather than to make an ordinary tea automatically taste expensive.1. Check who is selling itLook for a real seller identity, useful contact details and a written description of the pot. Ask who made it, where it was made and what the seller knows directly. A famous maker’s name is a substantial claim; a copied story and attractive packaging are not a substitute for provenance.2. Ask about material and constructionAsk whether the pot is unglazed, whether the clay has additives and how it was formed. Hand-built, molded and slip-cast describe different processes; none can be established reliably from one photograph. An unusually smooth interior or visible seam can prompt a question, but it is not a universal fake detector.3. Inspect the parts you will useRequest clear views of the inside, base, lid fit, spout and filter. Check for cracks, rough edges and repair descriptions. A demonstration of the pour can show how it handles, but it cannot certify the clay’s origin. Choose a capacity that suits your cups instead of buying the largest pot you can afford.4. Keep stamps and patina in perspectiveA seal can be copied, and a shiny surface can have several causes. Do not use a stamp, tapping sound, floating lid or dramatic patina as a conclusive authenticity test. If a pot has an unexplained coating or chemical odor, stop using it and ask the seller; boiling it is not a material-safety certificate.5. Check the terms before paymentGet the dimensions, condition, material claims, price and return policy in writing. If the purchase depends on a maker or origin claim, consider a qualified specialist rather than a social-media photo vote. For an everyday brewing pot, transparent information and comfortable handling are more useful than an unsupported rarity claim.
Tea Guide
What tea pets do, how clay and glazed pieces differ, and how to keep a first one clean.
A decoration with a small ritualA tea pet is a small ornament kept on a tea tray or table. Some drinkers pour a little unused tea or rinse water over it during a session. It has no job in brewing the leaves, and you do not need one to practice Chinese tea. Choose one because you enjoy seeing it there.Clay, glaze and changing surfacesUnglazed clay can darken unevenly with use; glazed ceramic tends to be easier to wipe clean. The speed and appearance of change depend on the material and care. A photographed patina is not a promise that your ornament will develop the same color after a particular number of sessions.Choose your first one by shapeLook for a stable base, surfaces you can clean and a size that leaves room to pour. A simple animal, small figure or abstract shape works equally well. Ask whether paint or decorative finishes tolerate warm liquid. If it is a dry decorative object, enjoy it without pouring tea over it.If you want to pour tea over itPut it in a tray that can catch the liquid, and use a small amount of plain tea or rinse water. Keep it separate from your drinking cup. Milk, sugar and food scraps are harder to clean and can leave residues; they are unnecessary for the ritual. Let the tray drain rather than leaving the ornament in a puddle.Clean and dry after the sessionRinse off loose residue as appropriate for the material, wipe the tray and let everything dry. Follow the maker’s care directions for finishes or moving parts. If you notice mold or a persistent unpleasant smell, clean it properly or retire it; a dirty ornament does not improve tea.Enjoy the story without buying a promiseFrogs, dragons and other figures may carry traditional or seller-specific meanings. A promise of wealth, luck or protection is a belief, not a function of the object. You can name your tea pet, keep it dry on a shelf or skip the ritual entirely and still enjoy your cup.
Tea Guide
Give your daily cup a small, useful home with a stable surface, easy cleanup and only the equipment you need.
Start with one routineChoose the cup you actually make: a morning mug, a refrigerated pitcher or a short gaiwan session. Put only the equipment for that routine in the corner. A tea space becomes useful when you can make a drink and clean up easily, rather than when it looks like a shop display.Choose a stable, convenient surfaceUse a counter, small table or sturdy shelf near the water you will use. Leave enough room to put down a hot vessel without balancing it at an edge. Keep cords, steam and splashes away from electronics, and leave hot equipment out of reach of children and pets.Separate dry storage from wet equipmentKeep sealed tea tins away from the kettle, sink and strong kitchen odors. Give the wet strainer and cups a dish or tray so water stays contained. There is no compulsory left-to-right layout: arrange the things in the order you reach for them and keep the pouring area clear.Make a mug setup before a displayOne mug, basket strainer, small dish and tea container are enough. A scale and timer can help you repeat a cup. If you prefer gongfu, add a gaiwan and drinking cup first; a tea pet, decorative mat and large drain tray can wait until you know what would make the routine nicer.Spend on the missing pieceUse furniture and cups you already own. If you have a budget, buy the item that fixes a real irritation: a wider strainer, a lid that seals or a mat that contains drips. Compare the delivered price. Save the next purchase until a week of use shows what is still awkward.Try it for five minutesMake a cup, find somewhere for the wet leaves and return everything to its place. Move any item you had to reach across hot water to use. Leave one tea and one recipe ready for next time. A small, repeatable habit is a better starting point than a crowded collection.
Tea Guide
Meet hare’s-fur and oil-spot glazes, understand the famous auction bowl, and choose a modern cup for daily use.
A dark bowl that catches the lightJian ware is associated with the Jian kilns in Fujian. Song-dynasty examples have dark, iron-rich glazes; streaks and spots can change how the surface looks as you turn the bowl. Museum examples help explain the tradition, but a modern cup is its own object rather than a small piece of the Song dynasty.Hare’s fur and oil spotsHare’s-fur describes fine streak-like markings; oil-spot describes a spotted appearance in the glaze. These are useful visual terms, not a simple ranking from cheap to best. Kiln conditions, materials and technique affect the surface. The pattern you prefer may matter more for daily use than the most elaborate name on a listing.What the $11.7 million sale meansIn September 2016, Christie’s sold a Southern Song oil-spot Jian bowl for US$11,701,000. That was an exceptional historical object with a collection history, not a price guide for a newly made cup. Its auction result does not make a modern bowl an investment or establish the value of a vaguely described antique.Treat dramatic names as a starting questionTenmoku and yaobian appear in listings with different uses and levels of precision. Ask whether the item is a modern piece, who made it and what the seller means by the glaze name. Avoid claims that a photograph proves a rare historical firing effect or that every iridescent bowl shares the same process.Buy for the cup you want to drinkCheck capacity, rim comfort, weight, stability and whether the maker intends the bowl for food use. Decorative appearance alone does not establish suitability for tea. For uncertain old or ornamental ceramics, use the piece as decoration unless its suitability is established; FDA guidance distinguishes decorative ware from drinking vessels.Compare a simple cup before collectingUse a familiar tea in a plain cup and in the new bowl. Notice how weight, rim and the color behind the liquid change the experience. This is a way to find a vessel you enjoy, not a test of authenticity. Start with a manageable purchase instead of chasing the auction story.
Tea Guide
Follow tea, thé, chai and chá through trade routes, including the Portuguese exception to the familiar sea-and-land story.
The word traveled with the drinkMany words for tea trace back to Chinese forms resembling either cha or te. Tea traveled between languages through trade and cultural contact, so a word’s history can reveal connections that are not obvious from a map of neighboring countries. It is a story about borrowing, not proof that one language’s tea is more authentic.The te branch: a port and its trading partnersDutch traders had important contacts in Amoy, now Xiamen, in the Min Nan-speaking region of Fujian. Dutch thee belongs to the branch that spread to much of Europe. English tea, French thé and German Tee make the resemblance easy to hear; Indonesian teh also reflects those long-distance contacts.The cha branch: several paths outwardMandarin chá resembles forms used in languages including Japanese, Persian, Hindi and Turkish. Overland trading connections helped spread chai-like forms, while other routes had their own history. The same leaf can acquire a different name as speakers pass the word from one language to another.Portuguese shows why the slogan has exceptionsTea by sea, chai by land is a memorable shortcut, not a law. Portuguese uses chá even though Portuguese traders traveled by sea: their connections ran through Macao rather than the Dutch trading contacts in Amoy. WALS also records words outside these two families, so the world does not literally have only two names for tea.Why an English menu says chai teaChai means tea in several languages, while English menus often use chai for a spiced preparation, especially masala chai. Chai tea can therefore repeat the original meaning while still telling an English-speaking customer what kind of drink is offered. Ask about spices, milk and sweetness rather than treating the wording as a test of the café.Use names to ask a better questionA word may name a plant-based tea, an herbal infusion or a prepared drink depending on the language and context. If you are ordering something unfamiliar, ask what leaves and ingredients are used. The name opens a conversation; the ingredients tell you what will actually be in your cup.
Tea Guide
Plants, seeds, skilled workers and colonial trade: why the popular tea-spy story needs more than one hero.
Why the story sounds like a heistRobert Fortune was a Scottish botanist who traveled in China in the nineteenth century. Work for the East India Company involved obtaining tea plants, seeds and knowledge for cultivation in India. Disguises and difficult journeys make an engaging story, but the shorthand tea spy hides the agricultural work and political setting around it.A plant was only part of the taskGrowing a plant does not automatically teach someone to produce a particular tea. Picking, handling the leaves and processing them require skill. Fortune’s account discusses Chinese workers as well as plant material. An explanation centered only on smuggled seeds leaves the people who knew how to make tea out of the picture.India did not begin with a blank fieldTea plants and cultivation in Assam were part of the story independently of Fortune’s collecting. The later Indian tea industry cannot be explained as one traveler introducing tea to a country that had none. Chinese material, local plants, workers, experiments and colonial investment followed overlapping paths rather than a single moment of invention.Read a traveler’s account as a viewpointFortune’s books provide his descriptions of journeys and encounters. They also reflect a British traveler’s priorities and the colonial relationships of the period. A first-person account is valuable without being the only account: distinguish what he says he did from later claims that he alone created an entire industry.Do not carry a historical scare into a modern labelStories about nineteenth-century export practices do not establish that a present-day green tea is dyed or unsafe. For a purchase now, read ingredients, origin and processing information and choose a transparent seller. A dramatic historical anecdote is not a method for testing the tea in your cupboard.What the story adds to a first cupTea depends on plants, local conditions and the knowledge of people making it. Try a small sample with a clear style and origin description, and notice the processing as well as the name. That connection to everyday choices is more useful than asking which country or individual owns the whole history of tea.
Tea Guide
Boston’s protest, Victorian afternoon tea and the Opium War: three familiar stories viewed through the tea trade.
Boston: cheaper tea could still be controversialThe Boston Tea Party took place on December 16, 1773. The Tea Act gave the East India Company advantages in selling tea and could make its legal tea cheaper, while the disputed duty remained. Opposition concerned representation, monopoly and trade as well as price. Lowering a bill did not resolve who had the right to impose it.The cargo tells another part of the storyThe tea destroyed in Boston was Chinese tea shipped through the East India Company’s trading network. Historical names such as Bohea and Hyson belonged to that trade. They should not be treated as exact modern shopping labels: production, grading and the scope of names have changed since the eighteenth century.Afternoon tea: a familiar name, a wider habitAnna Russell, Duchess of Bedford, is commonly credited with the fashionable afternoon-tea custom around the 1840s. It is sensible to describe her as a figure associated with its spread, rather than imagine that nobody had ever drunk tea or eaten a snack in the afternoon before her. A social habit is broader than a single origin anecdote.The setting mattered as much as the cupAfternoon tea involved timing, hospitality, food, utensils and social expectations. Today’s café service is one version of that evolving habit. You do not need to reproduce an aristocratic setting to enjoy tea with a small snack, and afternoon tea is not simply another name for every meal served with tea.The Opium War: trade, coercion and more than teaWestern demand for Chinese tea and other goods contributed to a trade paid in silver. The expanding opium trade, Chinese suppression of it and British military action were central to the conflict that became the First Opium War of 1839–1842. Reducing the war to a love of tea leaves out opium, sovereignty and colonial power.Keep history separate from choosing a sampleTrade history helps explain how tea reached different places and became part of daily life. It does not rank today’s teas or verify a seller’s heritage story. When you buy a sample, return to the actual leaf, ingredients, storage and brewing instructions; enjoy the history without paying extra for a loosely attached legend.
Tea Guide
Why tea clippers hurried from China to London, how Taeping and Ariel finished, and what freshness means today.
The cargo made the raceTea clippers were sailing ships built to move valuable cargo quickly. For the new season’s tea, arriving early in London could attract a premium and attention. The race joined agriculture to shipping: fresh leaves first had to be processed, packed and carried to a port before a ship could begin its long voyage.Across the world from FuzhouIn 1866, ships including Taeping and Ariel carried tea from Fuzhou, then commonly written Foochow in English accounts. Their routes to Britain took them around the Cape of Good Hope. The voyage is remembered as roughly 99 days over more than 14,000 miles, with changing winds and seamanship shaping the passage.A finish measured at the dockTaeping docked in London 28 minutes before Ariel. Reaching the Thames was not the same as completing the delivery: tides, towing and access to docks mattered. That small final interval is striking because the ships had crossed such a distance, rather than because either voyage could be planned to the minute.Why Cutty Sark is not one of the 1866 racersCutty Sark was built in 1869, after the famous 1866 finish. Its later tea-trade story belongs to a changing shipping world, including the opening of the Suez Canal and competition from steamships. Keep those timelines separate when a painting, museum visit or souvenir links the celebrated clippers together.Freshness still needs a tea styleThe race shows that being first could have commercial value; it does not mean the newest tea is always the best cup. Many green teas are bought for a fresh character, while some dark teas are deliberately kept longer. Processing and storage affect how the leaves change after the harvest.A modern question before paying a spring premiumAsk what the harvest date refers to, where the tea was grown and how it has been stored and shipped. Compare a small portion with a clearly described alternative. The story of a fast ship is fun to carry into a tea session; the information on your actual sample is what helps you choose.
Tea Guide
Meet the Tang-dynasty tea book and turn its themes of leaves, water, tools and place into questions for your own cup.
A tea book from the Tang dynastyLu Yu’s Cha Jing, usually called The Classic of Tea, is an eighth-century work and a foundational dedicated book about tea. Its three volumes contain ten chapters. It describes a tea culture with different preparation practices from the loose leaves most beginners buy today, so read it as history rather than a ready-made modern recipe.Chapters 1–3: plant, tools and making teaThe opening chapters concern tea’s origins, the tools used in producing it and its making. For a modern reader, they suggest three questions: what plant and place does this leaf come from, how was it handled, and how was it processed? A name alone does not explain what will be in the cup.Chapters 4–6: vessels, boiling and drinkingThe middle chapters turn to utensils, preparing tea and drinking it. Their historical equipment and procedures should not be copied onto every modern green tea or oolong. The useful connection is attention: know your vessel, notice the water and understand the preparation method before blaming the leaves for an awkward cup.Chapters 7–8: earlier accounts and producing placesLu Yu brought together earlier tea-related accounts and described producing regions. You can follow that curiosity without memorizing a map. Read one tea’s background, then compare it with a sample from another place. Geographic knowledge helps ask questions, while a famous location still does not guarantee that you will like every batch.Chapters 9–10: omissions and a compact recordThe closing chapters discuss what can be omitted in different circumstances and presenting the material as a visible record. They remind a beginner that even a detailed tea book can address practical limits. Learn one method you can repeat and keep a short note instead of buying every utensil at once.Try a modern reading exerciseMake tea with your usual mug and strainer. Write down the tea’s stated origin, processing, leaf amount, water and steeping time, then one thing you would change. That is our modern exercise inspired by the book’s themes, not a quotation from Lu Yu or a claim to reproduce Tang-dynasty tea.
Tea Guide
What tribute tea meant, why Longjing and pu-erh attract court stories, and what an imperial label tells you when buying.
Tribute was a relationship with the courtTribute tea was tea supplied to the imperial court within historical systems of tribute and administration. It was not one processing category: different places supplied different products. Court records can describe varieties, quantities and use, but an imperial connection is not a modern taste score or a certification printed on every descendant tea.Longjing and the eighteen treesA popular story connects the Qianlong Emperor with eighteen Longjing tea trees near Hangzhou. Enjoy it as a famous local tradition rather than assuming a modern bag came from those trees. A seller should still explain the actual growing area, harvest and batch instead of using the court story to replace product information.Junshan Yinzhen: separate identity from an origin storyJunshan Yinzhen is a yellow tea associated with Junshan in Hunan. Sellers may attach different dynasty stories to it. If a listing makes an exact historical claim, ask where that account comes from; for your first purchase, the tea’s present origin, processing and sample size are more useful than choosing between competing court anecdotes.Pu-erh and the forms sent to courtQing court collections and records include tribute teas and their packaging. Compressed forms helped connect a regional product with transport and presentation. This history does not authenticate an alleged centuries-old cake for sale today. Production information, storage and a reliable chain of ownership become more important as an age claim becomes more ambitious.An antique is different from tea for drinkingA museum object can tell a story even when it is no longer something to brew. Do not treat an old wrapper or a seller’s photograph as proof of drinkability, date or origin. If your goal is a pleasant everyday cup, a clearly described fresh sample may be a much better place to begin.Buy the tea, enjoy the historyAsk what imperial or tribute means in the specific listing: an old regional association, a modern style name or an asserted historical object? Then ask for the details of the batch you will receive. Keep the story as part of your enjoyment and compare flavor, handling and delivered cost before paying a premium.
Tea Guide
Enjoy coffee’s roast or body? Try malty black tea, roasted oolong or ripe pu-erh, compare small samples and make a first cup in a mug.
Start with the part of coffee you enjoyChoose by roasted aroma, malt or a full cup, rather than dark leaves or price. Tea will not taste exactly like coffee. Lighter and floral teas are still worth trying if those flavors appeal to you.Malt and a rounded cup: Dian HongThis Yunnan black tea is a starting point for malt and cocoa-like notes. Individual lots vary. Try a small unflavored sample if you enjoy a rounded cup but do not want earthy aromas.Toasted aromas: roasted TieguanyinA roasted oolong can offer toasted nuts or grain alongside floral notes. Ask for the roast level; roasted does not necessarily mean smoky. Lightly processed Tieguanyin is a different starting point.Body and earthiness: ripe pu-erhRipe pu-erh can offer earth, wood and a substantial cup. Raw pu-erh is a different style. If earthiness is unfamiliar, try a loose sample or a small portion before buying a whole cake.Make a first cup in your usual mugUse a heat-safe mug and roomy basket strainer. Measure the water, follow the sample’s instructions and remove the leaves when ready. The 250 ml recipes below are starting points; adjust the leaf amount for a larger mug.Compare two small samplesTry one malty tea and one roasted tea; add ripe pu-erh if earthiness appeals. Compare aroma, body and the drying feeling after a sip. If a cup is thin, check the leaf-to-water ratio; if bitter, shorten the steep. Change one thing at a time. Include shipping when comparing sample prices.What about caffeine?All three teas contain caffeine. Roast, dark color and tea type do not establish the caffeine content of a cup. If you are switching for a specific caffeine limit, use measured serving information for the product rather than choosing by flavor alone.
Tea Guide
Compare delivered cost, buy small samples and choose a tea you will actually brew.
Define your daily cupChoose a tea you enjoy brewing in your usual mug. Sample malty Dian Hong, roasted Tieguanyin or leafy Shou Mei. These are editorial starting points, not tested bargains or current prices.Give the whole order a limitInclude shipping and checkout charges in your trial budget. Compare one currency; the calculator does not convert money or estimate customs. A large bag is poor value if you dislike it.Compare a realistic servingHypothetical example: $18 for 30 g plus $6 shipping is $0.80 per gram, or $2.40 for 3 g of leaf. One serving means fresh leaves; extra infusions are not guaranteed.Build your own repeat-buy listTry a sample twice with a repeatable method. Record taste, convenience and delivered cost before reordering. Harvests and batches can change. An honestly described blend can be a good daily tea.A price ladder for your own budgetCommunity snapshot, October 2026: some drinkers aim around $0.10–0.20/g for daily tea and question premiums above $1/g. These are personal value judgments, not market-wide quality thresholds.Monthly limit (USD)Maximum leaf cost per gramWhat to try$10$0.11Small everyday black or leafy white samples$20$0.22Compare two everyday styles$50$0.56Add an oolong or pu-erh sample$100$1.11Keep a daily favorite; sample premium tea firstIllustrative ceilings: 3 g of fresh leaf daily for 30 days means 90 g. Shipping and other charges must come out of the same limit; gongfu can use more leaf. These are calculations, not current product offers.2025 procurement indexAncient-tree material (CNY/kg)Lao Ban Zhang9,000Bingdao48,000The China News report assigns 48,000 to Bingdao, not Lao Ban Zhang. These are a 2025 raw-material index, not today’s retail offers. Compare the place, grade, date and transaction stage before comparing numbers.Famous-village guide prices can describe different grades, harvests and trading stages. Do not use a headline kilogram quote as your retail price or a certificate of quality.
Tea Guide
Local shops, specialist sellers and marketplaces ask for different checks.
A local shop: ask to sampleA local shop may offer tasting and avoid international shipping. Ask for ingredients, net weight, tea style and instructions. A tasting does not verify origin; keep the label for comparison.A specialist online seller: read the product pageLook for samples, production details, flavor additions and destination shipping terms. For pu-erh, ask about raw or ripe and storage. Our ordinary seller links are not batch tests or delivery guarantees.A marketplace: identify the sellerIdentify the seller, fulfillment and return terms. Reviews may concern another product variation. Stars, badges and famous names cannot authenticate the batch you will receive.Use four buying checks instead of a worst-tea listCheck the ingredients, origin, storage history and batch details. Compare small samples before paying extra for a famous place or an older tea.
Tea Guide
Match their taste, keep the equipment simple and include clear brewing instructions.
Ask about their cupAsk about floral, malty or roasted flavors, usual brewing equipment, caffeine and avoided ingredients. Tea Finder suggests styles; it cannot guarantee enjoyment or verify lower caffeine.A sample set beats a blind large cakeGive a few labeled small samples with different flavors and supplier instructions. Avoid a large cake or strong smoky or earthy style without knowing their taste. These are planning suggestions, not tested products.Make the first brew easyA roomy basket strainer can suit an existing heat-safe mug. Check fit and cleaning. A gaiwan is optional. Include leaf amount, water volume and time; expensive clay is unnecessary.Keep the label and leave room for preferenceKeep ingredient labels and a gift receipt when available. Do not promise health benefits. Our current tea-tree catalog does not suit a caffeine-free requirement; check another product’s complete ingredients.
Tea Guide
Separate fading flavor, package instructions and deliberate aging.
Read the actual packageCheck the date type, ingredients and supplier instructions. Best-before concerns expected quality under stated conditions, not a safety test. Shelf life varies; follow any use-by or safety instructions.Keep daily tea dry and away from odorsReseal daily tea and follow its storage instructions. Avoid dampness, odors, heat and direct light. Refrigeration is not universal; mishandling can introduce condensation and smells.Aging is not a rescue methodSome pu-erh and white tea are deliberately aged. Any old bag is not automatically better. Ask about production, storage and condition before paying more. Do not improvise humid storage.When to discard rather than taste-testDiscard visibly moldy, water-damaged or unpleasant-smelling tea. Normal smell cannot certify safety. Rinsing or boiling cannot reliably rescue contaminated leaves; ask the supplier when unsure.
Tea Guide
Make a first 500 ml pitcher with 5 g of tea, follow four fridge-brewing steps, choose jasmine or oolong, and fix a weak or bitter cup.
Choose a tea by the flavor you enjoyTry jasmine green tea for flowers, Longjing for a fresh, nutty direction, or light Tieguanyin for orchid-like aromas. Start with a small sample labeled for cold brewing. Jasmine tea usually has a tea-leaf base; it is different from an infusion made only from flowers.Scale the leaves, not the waiting timeThe small-pitcher starting ratio is 1 g of tea per 100 ml of water: 2.5 g for 250 ml, 5 g for 500 ml, or 10 g for 1 litre. Weigh the dry leaves; a teaspoon of rolled pearls and a teaspoon of flat leaves hold different amounts. Keep the same steeping time when changing batch size, unless the package says otherwise.Want tea now? Brew hot and pour over iceIced tea starts with hot water; cold brew starts with cold water. For a quick jasmine-pearl example, use 3 g of leaves with 125 ml of water at 80°C / 176°F for 2 minutes in a heat-safe cup. Strain onto about 125 g of food-safe ice in a heat-safe serving vessel. Stir and taste. This adapts our mug recipe to allow for melting ice; use your tea’s package temperature and time when different.Too weak, too bitter or cloudy?Too weak: taste before adding ice, check the leaf weight, and give it more time within the package instructions. Too strong: dilute your glass with cold drinking water; use fewer leaves next time. Bitter or drying: strain earlier next time. Cloudiness alone does not tell you whether tea is safe; discard it if storage was poor rather than judging only by appearance.Keep it covered and coldBrew and store in a clean, covered container in a fridge at 4°C / 39°F or below, away from raw food. Make a small batch you can finish the same day. Do not leave cold drinks at room temperature for more than two hours or brew a jar in the sun. Use ordinary herbal and fruit infusions with the boiling-water instructions on their package, then cool them for iced tea.Tea bags, caffeine and your next batchCold-brew tea bags can be convenient: use the number and water amount printed on the pack. A regular bag is not automatically suitable for cold brewing. Tea made from tea leaves still contains caffeine; a cold method does not promise a low-caffeine drink. Record the tea, grams, water and time so you can repeat the cup you like.A small pitcher, step by stepStart with green tea or jasmine green tea labeled for cold brewing. Use the package recipe when it differs from this starting point.Measure the leaves5 g of dry tea for a 500 ml batch. A kitchen scale, a clean jar with a lid and a strainer are enough.Add cold waterAdd 500 ml of drinking water that has been boiled and cooled. Leave some space at the top of the jar.RefrigerateCover and put it straight in the fridge. Taste green or jasmine green tea after 3 hours; for light oolong, try 4–6 hours. Follow the package timing if different.Strain and serveWhen you like the taste, strain into a clean glass. Try it before adding ice, which dilutes the tea. Keep the rest covered in the fridge.Fix a bitter or weak cupBrewing in a mug
Tea Guide
Separate everyday tea, supplement studies and personal stories.
A family story is not a prevention testDecades of tea drinking with normal blood pressure cannot separate tea from genetics, diet, exercise or medicines. A personal story does not prove prevention. Enjoy tea without a treatment promise.Cholesterol: a modest finding with limitsNCCIH reports small total and LDL cholesterol reductions in green-tea research; most studies tested extracts, not beverages. This does not promise benefits from every tea or replace cholesterol treatment.Blood pressure: do not turn research into a guaranteeNCCIH describes possible short-term blood-pressure effects from green-tea extract research. This does not prove lifelong hypertension prevention from tea. Continue prescribed treatment and monitoring; discuss decisions with your clinician.Caffeine and medicines still matterTea contains caffeine. NCCIH describes interactions involving green tea or extracts and medicines including nadolol and atorvastatin. Ask a clinician or pharmacist about medicines or concentrated extracts. Tea Finder does not select medical treatment.Four health claims, read carefullyBlood pressure“Tea prevents hypertension.”Research on extracts cannot establish lifelong prevention from a daily cup. Keep monitoring and prescribed treatment.Research with limitsRead the institution’s explanationCholesterol“Any tea lowers cholesterol.”NCCIH reports small total and LDL reductions; most studies used extracts, not tea drinks.Research with limitsRead the institution’s explanationWeight loss“Green tea melts fat.”Cochrane found weight loss too small to be clinically important in the studied preparations.Review of trialsRead the institution’s explanationSleep“Tea makes everyone sleep better.”Tea contains caffeine, which can disturb sleep. A calming ritual and a treatment effect are different things.Caffeine guidanceRead the institution’s explanation
Tea Guide
Explore how tea changes with time, using five-year checkpoints and five tea styles.
Five-year checkpoints, not a fixed cycleUse five years as an easy comparison point, not a deadline. Tea can change gradually, and different teas may peak, plateau or decline. The two timelines compare seller descriptions with drinker experiences; raw material, processing and storage shape the actual pace.Gu shu and tai diGu shu refers to old tea trees; tai di describes plantation-grown tea. Seller definitions of old trees vary. Neither label is a measured quality score.Questions to ask a sellerAsk how the seller defines tree age and documents this batch. Leaf size, flavor and packaging cannot establish tree age.Five, ten or fifteen years?Age alone cannot predict the cup. Raw material, processing and storage differ. A dated tea is not guaranteed to taste better than a younger tea.Read the date, then sampleAsk whether the date means harvest, processing or packaging, and where the tea was stored. Compare small samples with repeatable recipes before paying an age premium. Taste cannot prove age or safety.Two ways to read tea ageRaw pu-erhSeller descriptions05101520253–5years·Transition7–12years·Fruit and honey12–25years·Wood and depthDrinkers’ notes05101520250–2years·Fresh and brisk2–7years·Transition10–25years·Wood and depthMei Leaf describes a 3–5-year transition; white2tea places aged character around 7–8 years, clearer after 10–12. Some drinkers dislike years 2–3; others enjoy young tea.Ripe pu-erhSeller descriptions05101520250–2years·Rest after processing2–10years·Earthy and mellow10–25years·Older does not guarantee betterDrinkers’ notes05101520250–2years·Rest after processing2–10years·Earthy and mellow10–25years·Changes varyRipe tea is already pile-fermented. Some batches benefit from resting; others are pleasant immediately.White teaSeller descriptions05101520251–3years·Tea3–7years·Medicine: a saying7–25years·Treasure: a sayingDrinkers’ notes05101520250–1years·Fresh and brisk1–3years·Transition3–10years·Fruit and honeyThe one/three/seven-year saying is a selling story, not a medical timetable. TeaDB’s interview describes a 1–3-year transition and later honey or dark fruit; leaf grade and storage change the path.Aged oolongSeller descriptions05101520250–5years·Roast and rest5–10years·Aged label10–25years·Older does not guarantee betterDrinkers’ notes05101520250–5years·Roast and rest5–10years·Wood and depth10–25years·Changes varyAsk for both harvest and last roast date. Drinkers report old notes around 5–10 years, but repeated roasting can produce smoky notes.Liu BaoSeller descriptions05101520251–2years·Processing can change aroma10–25years·Wood and depthDrinkers’ notes05101520250–5years·Earthy and mellow15–20years·Betel-nut aroma reportsReports place naturally developed betel-nut notes around 15–20 years, while modern processing may bring similar descriptors earlier. These are different routes, not an age test; the second lane includes tea-taster reports.Same year, different storageStorageWhat you might noticeWhat to askCooler / drierFresh notes may last longerWhere, and for how long?Warmer / more humidChange may be quicker; musty notes may appearWas moisture controlled?Roasted againRoast can dominate age notesWhen was the last roast?Young and aged: five things to compareLook or tasteYoung teaAged teaDry leavesOften lighterOften darkerTea liquorOften lighterOften deeperAromaFresh / floralHoney / fruit / woodMouthfeelMay feel briskMay feel rounderSpent leavesObserve texture and colorObserve texture and colorThese are tasting prompts, especially for raw pu-erh, not authentication tests. Ripe tea starts darker. Moldy or water-damaged tea should not be tasted; age and normal smell cannot certify safety.
Tea Guide
Understand plantation-grown tea, how it differs from gushu, and what to check before buying.
A growing system, not a tea categoryTai di cha is a Chinese term for tea grown in managed plantations, often in closely planted rows with pruned bushes. It is especially common in pu-erh discussions. It describes cultivation, rather than a processing category, cultivar or fixed flavor.Tai di, gushu and aged tea: three different questionsTai di describes the garden system; gushu refers to old tea trees. Neither tells you how long the finished tea has been stored. A young tea made from old trees and an aged plantation tea can both exist. A short, pruned plant is not proof of a different botanical variety.Is plantation tea always worse?No. Growing conditions, picking, processing and storage all affect the cup. Plantation tea can be an affordable everyday choice. Some drinkers prefer the texture or finish of particular old-tree teas; compare actual samples before paying for that preference. A tree-age label is not a universal flavor ranking.Does tai di mean pesticides?The word alone does not tell you what was used in a garden or what remains in a batch. Nor does gushu prove that a product is organic or residue-free. Ask about garden management, relevant certification and batch testing when those matter to your purchase. Taste cannot measure pesticide residues.How to choose a sampleAsk for the origin, harvest year, raw or ripe processing, plantation or old-tree claim, and whether the material is blended. Compare small samples with suitable, repeatable recipes. Record bitterness, texture, finish and total cost per gram. Choose what you enjoy at a price you can repeat, rather than treating tai di as an insult.
Tea Guide
Check the label, compare a small sample and separate taste from claims about origin, age or rarity.
Start with the cup you wantDecide on a flavor, how you will brew it and a budget for a small sample. Roasted oolong or Dian Hong can be a bridge from coffee; jasmine or a fresh oolong offers another direction. These are starting points, not proof that one tea is better.Read a label in six partsLook for the tea style, stated origin, cultivar when relevant, harvest or production date, processing and ingredients, and net weight. For pu-erh, add raw or ripe and storage history. Missing information is a reason to ask questions before paying a premium.Blending is different from mislabelingA blend can combine cultivars, harvests or origins for a deliberate flavor. Ask which leaves are blended and where they come from.Ask what a famous name actually meansDa Hong Pao can be sold as a rock-tea blend; a Longjing name alone does not establish a protected origin. Ask what the seller means by the label and what supports the origin or cultivar statement. Flavor, leaf shape and a beautiful wrapper cannot authenticate a batch.Treat season as a detail, not a rankingEarly spring and winter describe harvest timing. They are not additional processing categories. Ask for the region, year and actual picking period. Do not assume that the earliest harvest or winter harvest will be best for every cultivar, tea style and personal preference.Separate age from storage qualityFor raw pu-erh and aged white tea, ask about production information, where and how the tea was kept, and when the seller obtained it. An old date does not guarantee good storage or a flavor you will enjoy. Start with a sample; do not buy an entire cake for an age claim alone.Compare the real cost of a sampleUse the same currency and net weight, then add shipping and any charges shown for your destination. A hypothetical $18 for 30 g is $0.60 per gram; $24 for 60 g is $0.40 per gram before shipping. These figures compare price, not quality.Taste with one repeatable methodCompare small samples with instructions suited to each tea. Note aroma, body, bitterness, drying sensation and finish. Change one brewing variable at a time. A strongly perfumed dry leaf or many repeat infusions is not an authentication or safety test.Write five questions to the sellerIs this a single cultivar or a blend? What origin and harvest information can you document? Is anything added for flavor? What is the roast or storage history? Can I buy a small sample with instructions? Clear answers are useful; we still have not verified an individual seller batch.Know when to passDo not pay extra just for vague premium, ancient-tree or competition language. Ask which award, year and batch a claim refers to. If the needed details are unavailable, choose a more transparent sample. Visible mold or an unexplained unpleasant odor is a reason not to drink it; tasting cannot establish product safety.Worked example: blend or single cultivar?Imagine two 30 g samples at the same price. One lists the cultivars in a Wuyi blend; the other only says rare single cultivar. Ask what is in each sample, where it comes from and which batch you will receive.Worked example: an old date without a storage storyA cake is labeled 2010. Ask whether that date refers to picking, pressing or packaging; where it was stored; and when the seller obtained it. If those answers are missing, do not pay an age premium on the date alone. Compare a small portion with a clearly described younger tea. These are hypothetical buying examples.
Tea Guide
Your first cup needs tea, hot water and a way to separate the leaves.
What loose leaf changesLoose leaf lets you adjust the amount of tea, see the leaves and separate them when the steep tastes right. It does not mean every loose tea is better than every tea bag. Leaf quality, storage and your preference still matter.Keep the equipment shortA heat-safe mug, basket strainer and kettle are enough for a first attempt. A kitchen scale helps you repeat the amount of leaf, but a tea tray and clay pot are optional. Give whole or rolled leaves space to open.Try a small amount firstChoose a sample with ingredients and instructions. Follow those first, then adjust for your mug. Our profile cards include starting recipes for a 250 ml mug. They are editorial suggestions, not lab-tested settings for every product.Remove the leavesDo not leave a strainer in the cup indefinitely unless you deliberately enjoy that style. Taste the cup, remove the leaves and note what to change. Another infusion may need different timing after the leaves have opened.
Tea Guide
A simple, repeatable first cup without a special tea set.
Know your mugA travel mug may hold twice as much water as a small teacup. Measure the water once. A recipe for 250 ml often tastes weak when stretched to 500 ml with the same leaf.Make one controlled cupPut leaves in a roomy strainer and add measured water. Start with the instructions for your specific product. Start a timer, taste near the suggested time and remove the strainer. Profile recipes are a starting point, not a universal prescription.Match the method to the leafGreen teas often benefit from a gentler starting temperature. A dark tea may be more forgiving with hot water. These defaults do not replace instructions for a specific batch. A fixed number of cooling minutes cannot produce the same temperature in every kettle.Adjust one thingFor a bitter cup, try a shorter steep or gentler temperature. For a thin cup, check the ratio. Change one variable, make another cup and keep the improvement. An ordinary mug keeps your learning routine simple.
Tea Guide
Check ratio, temperature and time before you blame the tea.
Bitter or dryingShorten the steep and remove the leaves completely. For green tea, try a lower starting temperature. Some bitterness is part of a style; the goal is a cup you enjoy rather than a rule that tea must never be bitter.Thin or wateryCheck the water amount. A few leaves for a small cup cannot always flavor a large mug. Increase leaf modestly before steeping for a very long time. Old, poorly stored tea or a clogged strainer can also disappoint.Name the problemBitterness is a taste. Astringency is a drying feeling. Thinness describes strength or texture. These observations point to different changes and are more useful than calling tea bad after one attempt.Know when to stopYou may simply dislike the flavor. After two sensible adjustments, try another style instead of forcing yourself to finish a large purchase. Do not drink tea with visible mold or an unexplained unpleasant odor. Brewing adjustments are not safety tests.
Tea Guide
Learn raw vs ripe, start small and avoid buying a whole cake blindly.
Raw or ripe?Ripe, also called shou, develops its dark character through wet piling. Raw, also called sheng, has a different processing and aging path. Pu-erh alone does not describe one flavor. Ask which kind you are buying.Begin with a sampleRipe pu-erh offers a full, earthy cup. Some coffee drinkers enjoy that body; others dislike earthiness. A small sample helps you find out. Loose leaf or a small portion is simpler than breaking a large cake.Check the detailsLook for raw or ripe, production information and a storage description. A famous village or age claim is not proof of quality. Choose a seller that explains the product and offers a small amount to try.Storage is a separate projectFor a sample you plan to drink soon, follow the supplier instructions and keep it away from odors. Long-term aging involves climate and moisture. Do not treat an isolated internet humidity number as universal advice.
Tea Guide
What a Jin Xuan label can tell you—and what it cannot.
Aroma is not an ingredient listMilk oolong can describe naturally creamy impressions or added flavoring. Jin Xuan is a cultivar name. It cannot prove by itself that a particular bag is unflavored.Ask three questionsWhat is the cultivar? What ingredients are listed? Has anything been added for flavor? Clear answers are more useful than authentic or premium claims. A naturally creamy aroma need not smell like dessert topping.Taste cannot certify a processDry aroma, a cold cup or a fading aroma may help you notice differences, but none is a reliable home test for added flavoring. Do not accuse a seller based on one trick. Use written ingredients and product information.Preference is personalAn honestly labeled flavored tea can be enjoyable. The problem is misleading labeling, not that everyone must prefer an unflavored cup. If you want traditional unflavored tea, say so when buying a sample.
Tea Guide
Why a tea category is not a precise caffeine chart.
Contains caffeine is the starting labelTeas made from Camellia sinensis naturally contain caffeine. White tea is not automatically the lowest-caffeine choice, and darker roast is not a caffeine-free guarantee. Exact numbers for whole categories hide variation.Compare measured conditionsA specific tea, amount of leaf, water and method matter to a useful comparison. If a seller gives a measured caffeine value, check serving size and preparation. A number without conditions may not describe your cup.Caffeine-free and decaffeinated differDecaffeinated products can still contain caffeine. Herbal infusions are a different category; check every ingredient because blends may include tea or another caffeine-containing ingredient. We do not provide medical advice or a personal intake limit.How Tea Finder handles itOur catalog does not contain standardized caffeine measurements for every tea. If you require no caffeine or a verified lower-caffeine result, we explain the gap rather than invent three matches. Evening describes a routine, not a promise of better sleep.Caffeine: a reference range, not your cupMethod / sampleConditions reportedCaffeine20 commercial tea products; white, green and blackInfused servings of 6 or 8 oz (about 177 or 237 ml); steep times varied14–61 mg per servingDecaffeinated products in the same studyProduct-specific leaf dose, temperature and exact times are not all supplied in the abstract.Less than 12 mg per servingChin et al., 2008: a pooled range from tested products, not a prediction for our 31 profiles. More leaf, time and temperature can change extraction. Record all three before comparing cups.Common claimA better questionRoasted or fermented means low caffeineWas this batch and recipe actually measured?Black tea always exceeds green teaWhat leaf dose, water and time were used?Herbal means caffeine-freeDoes the ingredient list include tea, mate or another caffeine source?
Tea Guide
Understand the three pieces and practice the pour with cool water first.
Meet the piecesA gaiwan has a bowl, lid and saucer. A small gap between lid and bowl allows the infusion to pour into another cup or pitcher. It is optional equipment, not an entry ticket to Chinese tea.Practice with cool waterBefore brewing, practice over a sink with cool water. Find a grip that fits your hand and tilt the lid to leave a small gap. If you cannot hold it securely, use another vessel. Hot ceramic and steam can burn.Make a deliberate sessionFollow instructions for the exact tea and vessel. Gongfu uses a different ratio and shorter infusions than a large mug. Do not put a mug recipe into a tiny gaiwan without adjusting it. Pour the infusion out fully.Choose what you will useA basket strainer in a mug is often simpler at work. A handled teapot may be easier to pour. Expensive clay and a full tea tray are not required for a first experiment.Eight steps for a first gongfu sessionUse a 100–150 ml gaiwan if comfortable. Start with the seller’s recipe; smaller vessels do not make burns harmless.Warm the vesselWarm the vesselPractice the grip with cool water first. Hold the rim and lid knob, away from the hot bowl.Weigh the leavesWeigh the leavesStart with the product recipe. An example for pu-erh or roasted oolong is 1 g per 15 ml.Rinse only if neededRinse only if neededFollow the product instructions. A rinse is not a safety treatment or caffeine-removal method.Add waterAdd waterUse a heat-safe vessel. Leave space below the rim; follow the product temperature.Time the infusionTime the infusionA 10–20-second first steep is an example for the recipe above, not every tea.Decant fullyDecant fullyOpen a small lid gap. Pour away from fingers; a basket strainer is a valid alternative.Share the teaShare the teaA pitcher mixes the infusion before sharing. A tray is optional.Re-steep and compareRe-steep and compareAdjust time to taste. Record the recipe, aroma and mouthfeel; stop when the cup fades.
Tea Guide
Two processing paths, different flavors and no universal winner.
Two different cupsRipe, or shou, uses wet piling to develop a dark character. Raw, or sheng, takes a different processing and aging path. Ripe can taste earthy and woody; raw varies with age, production and storage.Choose by tasteRipe is not a fake shortcut and raw is not automatically better. For a dark earthy cup, ripe is a starting point. If earthiness puts you off, explore raw separately. Neither is automatically caffeine-free.Try small portionsBuy small samples with clear descriptions. Follow instructions for the actual product and compare aroma, mouthfeel and finish. An old date or famous name cannot tell you whether you will enjoy it.
Tea Guide
Choose for grip, routine and cleaning, not a claim of superiority.
A practical choiceA gaiwan makes leaves easy to inspect and suits small repeated infusions. Its lid gap and grip take practice. A handled teapot may feel more familiar; its usefulness depends on shape, material, capacity and filter.Comfort comes firstCan you pour it comfortably, clean it and repeat the method? A porcelain gaiwan is compact. A handled teapot may suit your hands or routine better. Neither requires expensive clay.Compare suitable recipesA small gongfu vessel and a large mug use different ratios and times. Comparing them without adjusting the recipe can mislead you. Begin with a repeatable method, then experiment if you enjoy the process.Tea tools: story and functionTea toolStory or customPractical functionGaiwanHeaven, earth and human: a symbolic three-part storyLid, bowl and saucer help you brew and pour.Fairness pitcherThe ancient self-draining wine-cup legend is a different vessel.Mix and share one infusion at similar strength.Yixing clayOne pot, one tea is a custom; drinkers disagree on how strict it must be.Compare heat retention and flavor with a porcelain baseline.TeaA useful starting vesselReason to compareRaw pu-erhPorcelain gaiwanHear the aroma clearly; adjust heat and time.Ripe or aged teaPorcelain first; thick clay is optionalHeat retention may suit your taste; price does not ensure improvement.Clean according to the maker’s instructions. Expensive clay is optional; neutral porcelain makes a useful comparison.
Tea Guide
Compare concrete styles instead of treating each country as one flavor.
Country is a starting mapChina and Japan both have varied tea production. Pan-fired Longjing and steamed sencha offer a useful pair to explore. They cannot stand for all tea in either country. Cultivar, harvest and processing choices matter.Compare a pairTry small amounts with suitable instructions. Notice aroma, body and finish. Instead of asking which country makes better tea, look for a style that fits your taste. Chinese tea spans several processing categories; Japanese green-tea styles offer their own range.A roast is not a measurementRoasted oolong and hojicha can both offer toasted aromas. That does not make their caffeine levels equal or known. Do not use country or roast as a shortcut for a caffeine-free recommendation.
Tea Guide
A useful blend can be honestly sold. Learn which label details change your buying decision.
Three different questionsA processing category describes how tea is made. A cultivar is a plant variety. A blend can combine leaves from cultivars, batches or origins. These terms describe different things; a blend is not automatically a tea with added flavor.Blends can have a purposeA producer may blend tea to balance aroma and texture or maintain a house style. iTeaworld publicly lists blended Da Hong Pao products. That is a seller description of its own products, not independent proof of quality. Assess the description, sample and price rather than treating blend as a defect.Scenting and flavoring need clear wordingA jasmine-scented tea and a tea with added flavoring need an accurate ingredient and processing description. A creamy note in an oolong does not establish that milk or flavoring was added. Ask directly instead of relying on a home aroma trick.A label cannot do the tasting for youIf you want a single cultivar or a documented origin, make that request explicit and check supporting information. If your goal is a pleasant daily cup, an honestly labeled blend may be suitable. Neither price nor a poetic name proves what is in a specific bag.
Tea Guide
Harvest season, production date and age belong to different parts of a tea label.
A season is an attributeSpring, early spring, autumn and winter describe when leaves are picked in a stated region. They do not replace green, white, oolong or other processing categories. A winter oolong is still an oolong.Ask for a place and a yearA seasonal name without a region or year leaves useful details unanswered. Weather, cultivar and processing affect what is possible and how a tea tastes. Taiwan tea research describes interactions between cultivar and season, rather than one winner for every tea.Harvest and production can differAsk whether a listed date means picking, processing, roasting or pressing into a cake. If more than one batch is blended, ask how dates are described. Avoid converting a vague date into a precise age claim.Choose a sample over a sloganAn early harvest may carry a premium, but the label alone cannot predict your favorite cup. For an aged tea, ask about storage as well as age. Compare a small portion before treating rarity, season or age as a reason to buy more.Early spring and winter: compare within a styleCompare spring and winter samples of the same stated tea style, region and producer where possible. Ask for the harvest year and whether roasting or storage differs. Otherwise several variables change together. Winter and winter-picked late flush are not interchangeable labels; ask the seller for the actual picking period.
Tea Guide
Four white-tea names, different leaf material and no automatic quality ranking.
Start with the materialSilver Needle emphasizes buds. Bai Mu Dan includes buds and leaves. Shou Mei includes larger leaves. For Gong Mei, ask what material and labeling standard the seller means. These descriptions help you ask questions; they do not authenticate a particular bag.Fresh versus aged is another questionAsk for harvest or production information and storage history separately. A darker leaf or an old date cannot prove careful aging. Compare small samples with suitable brewing instructions before paying for age.Choose for your cupIf you enjoy a lighter cup, start by sampling Silver Needle or Bai Mu Dan. If you prefer larger-leaf styles, explore Gong Mei or Shou Mei. This is a taste experiment, not a ranking by price or caffeine.
Tea Guide
Separate a growing area, a cultivar and an aroma style before comparing products.
A cultivar is not a regionRou Gui and Shui Xian are cultivar names; these profiles focus on Wuyi styles. Alishan refers to a growing area. Jin Xuan is a cultivar. A seller should explain the combination rather than using one term as proof of every other detail.A style can sit inside another styleLao Cong Shui Xian adds an old-bush claim to Shui Xian. Ya Shi Xiang is a Dancong aroma style. They are useful browsing entries, not additional tea-processing categories. Ask what supports an age or origin premium.Roast and ingredients change the choiceFor Dong Ding, ask about roast level. For milk oolong, ask whether flavoring is added. Compare small samples suited to your taste; a floral or creamy impression cannot certify ingredients.
Tea Types
Rounded and malty, often with cocoa-like notes. Expect tea with a satisfying body, rather than a drink that tastes exactly like coffee.
Yunnan black teaA family of black teas from Yunnan. Golden buds can be part of its appearance, but a golden tip is not a quality guarantee.You want a very light, grassy cup.If the cup feels thin, add a little more leaf before extending the steep. Drain the leaves fully.MaltCocoaHoney
Tea Types
A brisker black-tea starting point, with an aroma that may recall dried fruit and wood. Individual lots vary.
Anhui black teaKeemun is an English rendering of Qimen, the Anhui area associated with this black-tea style. Whole-leaf tea and breakfast blends give different experiences.You dislike briskness or a drying finish.Try it plain first. Shorten the steep if the finish becomes drying.MaltDried fruitSoft wood
Tea Types
Toasty and rounded, with floral notes behind the roast. Roasted does not mean smoky, and it does not mean caffeine-free.
A toasted oolong starting pointTieguanyin can be made in lighter and more roasted styles. Ask for the roast level rather than assuming the name describes a single flavor.You prefer very fresh, green flavors or dislike toasted notes.Give rolled leaves room to open in a basket strainer. Try a second infusion.Toasted nutsWarm grainOrchid
Tea Types
A fragrant, lighter cup with fresh and floral notes. Aroma can be more noticeable than strength on the tongue.
Fresh, floral oolongThe same tea name can cover different processing choices. A lightly roasted Tieguanyin is a useful counterpoint to the roasted style.You dislike strong floral aromas or want a dark, heavy cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.OrchidFresh greensSoft sweetness
Tea Types
Roast, wood and dried-fruit notes can give a substantial cup. Specific flavor and strength depend on the product.
Wuyi-style rock oolongDa Hong Pao is associated with Wuyi rock oolong. Commercial offerings vary in blend, origin and roast: the name alone does not certify a rare original-bush tea.You dislike roast or want a delicate green tea.If roast dominates, shorten the steep and taste another infusion.Roasted nutsWoodDried fruit
Tea Types
Jasmine aroma over a green-tea base. The green tea can become bitter with a long steep.
Flower-scented teaJasmine pearls commonly pair green tea with flower scenting. Check the actual ingredient and processing description: scented tea and added flavoring are different things.You dislike perfume-like floral aromas.Avoid a long boiling-water steep. Watch the pearls open and taste early.JasmineFresh greensSoft sweetness
Tea Types
A full, earthy cup that can suit someone seeking more body. Earthiness is a preference question, so begin with a sample.
Dark, earthy teaRipe, or shou, pu-erh uses a wet-piling process to develop its dark character. It is distinct from raw, or sheng, pu-erh; do not treat the two as interchangeable.You dislike earthy aromas. Reject tea with visible mold or an unexplained unpleasant odor.Use loose leaf or a small pre-portioned sample first. You do not need a whole cake.EarthWoodDark sweetness
Tea Types
A light cup with hay-like, floral and softly fruity notes. Fresh and aged versions can differ substantially.
White Peony white teaBai Mudan, often sold as White Peony, includes buds and leaves. White tea is a processing category, not a promise of low caffeine.You want a dark, strongly roasted cup.The leaves are bulky. A kitchen scale helps more than counting teaspoons.HayFlowersSoft fruit
Tea Types
Fresh, nutty and lighter-bodied. A gentle first steep is a better starting point than boiling it for several minutes.
Dragon Well green teaLongjing is known for its flat leaf shape and pan-fired style. A Longjing label does not by itself establish a protected origin, harvest date or grade.You want a forgiving dark tea or dislike green flavors.Taste at two minutes and separate the leaves. Adjust one variable at a time.ChestnutFresh greensSoft sweetness
Tea Types
Fresh and brisk; age and storage can change the cup substantially.
Dark tea & pu-erhRaw pu-erh changes with storage; raw and ripe are different processes.You dislike briskness or a drying finish.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Fresh greensSoft fruitSoft sweetness
Tea Types
Soft hay, floral and fruit notes may appear; fresh and aged batches differ.
White teaSilver Needle emphasizes leaf buds; this does not guarantee less caffeine.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.HayFlowersSoft fruit
Tea Types
Soft hay, floral and fruit notes may appear; fresh and aged batches differ.
White teaGong Mei is white tea; ask which material and labeling standard the seller uses.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.HayFlowersSoft fruit
Tea Types
Soft hay, floral and fruit notes may appear; fresh and aged batches differ.
White teaShou Mei includes larger leaves; leaf size alone does not rank quality.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.HayFlowersSoft fruit
Tea Types
A light, fresh cup; shorten the steep if it becomes bitter.
Green teaBi Luo Chun is a curled green tea; the name alone cannot verify origin.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Fresh greensFlowersSoft sweetness
Tea Types
A light, fresh cup; shorten the steep if it becomes bitter.
Green teaDespite its name, Anji Bai Cha is processed as green tea.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Fresh greensFlowersSoft sweetness
Tea Types
Gentle grain and fresh notes are a starting description, not a guaranteed flavor.
Yellow teaJun Shan Yin Zhen is yellow tea; do not confuse it with white Silver Needle.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Warm grainFresh greensSoft sweetness
Tea Types
Gentle grain and fresh notes are a starting description, not a guaranteed flavor.
Yellow teaMeng Ding Huang Ya is a yellow-tea style associated with Mengding.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Warm grainFresh greensSoft sweetness
Tea Types
Gentle grain and fresh notes are a starting description, not a guaranteed flavor.
Yellow teaFor Huo Shan Huang Ya, ask about yellowing rather than judging the dry leaf color.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Warm grainFresh greensSoft sweetness
Tea Types
Roast and floral notes vary with the maker and roast level.
Oolong teaRou Gui names a tea cultivar; a cinnamon-like aroma does not mean added cinnamon.You dislike roast or want a delicate green tea.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Toasted nutsWoodFlowers
Tea Types
Roast and floral notes vary with the maker and roast level.
Oolong teaThis profile covers Wuyi Shui Xian; other regional Shui Xian styles can differ.You dislike roast or want a delicate green tea.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Toasted nutsWoodFlowers
Tea Types
Roast and floral notes vary with the maker and roast level.
Oolong teaLao Cong describes an old-bush claim within Shui Xian, not another processing category.You dislike roast or want a delicate green tea.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Toasted nutsWoodFlowers
Tea Types
Fragrant floral and fruit notes; a long steep can turn drying.
Oolong teaDancong includes many aroma styles; this starting point emphasizes Honey Orchid.You dislike strong floral aromas or want a dark, heavy cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.FlowersHoneySoft fruit
Tea Types
Fragrant floral and fruit notes; a long steep can turn drying.
Oolong teaYa Shi Xiang is a Dancong aroma style; its colorful name does not describe ingredients.You dislike strong floral aromas or want a dark, heavy cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.FlowersHoneySoft fruit
Tea Types
A fragrant, fresh oolong; cultivar and roast change the experience.
Oolong teaBaozhong is a lightly oxidized, aromatic Taiwanese tea with twisted leaves.You dislike strong floral aromas or want a dark, heavy cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.OrchidFresh greensSoft sweetness
Tea Types
A toasted starting point; ask for the roast level of the actual product.
Oolong teaDong Ding can be sold in different roast styles; ask which one you are buying.You dislike roast or want a delicate green tea.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.Toasted nutsWarm grainOrchid
Tea Types
Honey-like and ripe-fruit aromas may appear; no honey is implied by this description.
Oolong teaOriental Beauty is also called white-tip oolong; it is not white tea.You want a dark, strongly roasted cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.HoneyDried fruitSoft sweetness
Tea Types
A fragrant, fresh oolong; cultivar and roast change the experience.
Oolong teaAlishan describes a growing area, not a single tea cultivar or guaranteed grade.You dislike strong floral aromas or want a dark, heavy cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.OrchidFresh greensSoft sweetness
Tea Types
A fragrant, fresh oolong; cultivar and roast change the experience.
Oolong teaJin Xuan is a cultivar; check whether a milk-oolong product has added flavoring.You dislike strong floral aromas or want a dark, heavy cup.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.OrchidFresh greensSoft sweetness
Tea Types
A rounded black-tea starting point; confirm whether the batch is smoked.
Black teaJin Jun Mei emphasizes leaf buds; color alone cannot authenticate origin.You dislike briskness or a drying finish.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.MaltHoneyDried fruit
Tea Types
A rounded black-tea starting point; confirm whether the batch is smoked.
Black teaZheng Shan Xiao Zhong comes in smoked and unsmoked styles; check the description.You dislike briskness or a drying finish.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.MaltHoneyDried fruit
Tea Types
An earthy, woody cup; sample it before paying an age premium.
Dark tea & pu-erhLiu Bao is a dark tea from Guangxi; storage affects flavor and does not prove safety.You dislike earthy aromas. Reject tea with visible mold or an unexplained unpleasant odor.Start with a shorter steep. Keep the leaves out of the finished drink.EarthWoodDark sweetness